یکی از پرطرفدارترین روش های رفع موهای ناخواسته بدن لیزر موهای زائد است که این روزها در سرتاسر جهان به یک روش پرطرفدار تبدیل شده است. البته بر اساس اعلام انجمن متخصصان پوست در آمریکا، تمامی موهای زائد در اثر لیزر از بین نمی رود و بعضی از موهای ناخواسته در برابر این روش مقاوم هستند و برخی دیگر هم قدرت رشد مجدد پس از لیزر را دارند. متخصصان این انجمن بر این باورند که در ایده آل ترین شرایط ممکن هم امکان بازگشت و رشد مجدد حدود۳۰ـ۲۰ درصد از موهای لیزر شده وجود دارد. لیزر موهای زائد، جزو آن گروه از خدمات زیبایی است که باید و نبایدهای زیادی درباره آن وجود دارد و حتی محدودیت ها یا ممنوعیت هایی هم برای آن در نظر گرفته شده است. از این رو در این مطلب با دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست و عضو هیات علمی بیمارستان بقیه ا… درباره مهم ترین توصیه ها و هشدارها برای افرادی که می خواهند لیزر موهای زائد انجام بدهند، ترتیب داده ایم.

حال باید ببینیم که این روش بر روی همه افراد موثر است؟

متخصصین معتقد هستند که اگر موهای زائد به دلایل هورمونی در بدن ایجاد شوند، هیچ نوع لیزری بدون درمان بیماری نمی تواند از پس این موها در بیاید. اختلالات هورمونی یا ابتلا به تخمدان پلی کیستیک باعث می شود خانم ها در قسمت هایی از بدن خود که به طور طبیعی مو ندارند، با موهای ضخیم و تیره مواجه شوند. از این رو، چنین افرادی باید ابتدا بیماری و سپس موهای زائد خود را درمان کنند.

البته این بدان معنی نیست که افرادی که دچار مشکلات هورمونی هستند، نمی توانند از لیزر استفاده کنند بلکه این بیماران باید همزمان با لیزر، درمان دارویی برای رفع بیماری هورمونی خود را هم انجام دهند. درمان دارویی از رشد موهای جدید پیشگیری می کند و لیزر هم همزمان، موهای ایجاد شده را از بین می برد. این در حالی است که لیزر بدون دارو درمانی برای این بیماران، فقط صرف هزینه اضافی و بی فایده است.

در این میان البته رنگ پوست هم نقش بسزایی دارد. به عنوان مثال افرادی که سولاریوم کرده اند، حمام آفتاب گرفته اند یا پوست های بسیار تیره ای دارند، باید از لیزر کردن موهای خود بشدت پرهیز کنند چرا که امکان سوختی و آسیب های پوستی توسط لیزر موهای زائد بر روی آنها بیشتر است. البته باید توجه داشت که در هر شرایطی ابتدا باید با پزشک متخصص پوست مشورت کرد تا از سوختگی و لکه های پوستی ناشی از لیزر جلوگیری به عمل بیایید. قبل از مراجعه به متخصص لیزر برای رفع موهای زائد خود، حتماً اقدامات احتیاطی در مورد پوست را انجام دهید. از هر چیزی که می تواند پوست شما را تیره تر کند، دور بمانید و از هر چه که به رنگدانه های پوست آسیب میزند مانند نور خورشید یا دستگاههای برنزه کننده جدا دوری کنید. همچنین در استفاده از محصولاتی که پوست را حساس تر می کنند، مانند کرم های رتینول یا سرم های ویتامین C، خودداری کنید. همچنین، اگر از داروهای ضد حساسیت پوست به نور استفاده می کنید نیز پیش از لیزر موهای زائد حتما با متخصص پوست و مو مشورت کنید.

آیا نتیجه لیزر موهای زائد دائمی است؟

بسیاری از ما می خواهیم از شر مو های زائد خود خلاص شویم اما سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند درصد دائمی بودن آن است. در پاسخ به این سوال بهتر است بدانید هیچ روش حذف موهای زائد ۱۰۰ درصد تضمینی و یا دائمی به صورت مادام العمر وجود ندارد. اما در حالی که استفاده از کلمه “دائمی” برای از بین بردن موهای زائد نادرست است، پس از شش تا هشت جلسه درمان، می توان انتظار کاهش چشمگیر مو را در هر ناحیه از بدن داشت. هرگونه رشد مجدد با درمان های تکمیلی هر ۶ تا ۱۲ ماه قابل کنترل است.

لیزر موهای زائد از انرژی نور متمرکز برای ارسال اشعه متمرکز نور به منظور از بین بردن فولیکولهای موی زیر پوست استفاده می کند. با این حال، همه موها در یک چرخه رشد قرار ندارند. این تمایز بسیار مهم است، زیرا این بدان معنی است که برخی موها توسط  لیزر آسیب نمی بینند و به رشد خود ادامه می دهند. برای هدف قرار دادن موهای فرد طی چرخه رشد باید یک دوره درمانی کامل طی شود. البته حتی در این صورت نیز ممکن است برخی موها دوباره رشد کنند.

نوع مو و رنگ پوستی که دارید نیز می تواند در نتیجه لیزر مو تأثیر بگذارد. لیزر مو هنگامی موثرتر است که لیزر بتواند روی موهایی که رنگدانه آنها تفاوت زیادی با رنگدانه پوست دارد؛ عمل کند. از آنجا که نور متمرکز لیزر توسط رنگدانه جذب می شود، لیزر موهای زائد برای افرادی که موهای بلوند یا خاکستری دارند خیلی موثر نیست درصورتیکه نتیجه آن برای افرادی با پوست روشن و موی تیره کاملا قابل توجه است.

اگر تصمیم به لیزر موهای زائد دارید، برخی از مراقبت های بعد از لیزر را باید به روال مراقبت از پوست خود اضافه کنید. به عنوان مثال هفت روز بعد از درمان، در هیچ استخر کلر و آب نمکی شنا نکنید. پوست شما پس از درمان با لیزر حساس تر خواهد بود،  به طوریکه حتی از قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم نیز باید برای چند روز خودداری نمایید.

با رعایت موارد بالا، می توانید مطمئن باشید که لیزر موهای زائد دائمی است و کاهش موهای زائد با لیزر برای شما نتیجه  بلند مدتی خواهد داشت.

آیا لیزر موهای زائد ضرر دارد؟

در لیزر موهای زائد بدن تبحر فرد لیزر کننده می تواند بسیار با اهمیت باشد زیرا اگر لیزر توسط افراد متخصص انجام نشود ممکن است عوارضی مانند زخم، لک ،تاول برای پوست ایجاد کند ،همچنین اگر بعد از انجام لیزر خود مراقبتی نداشته باشیم و در صورت ایجاد زخم و تاول به دستکاری آن بپردازیم ممکن است جای آنها باقی بماند. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت این است موهای زائد نواحی چشم را به هیچ عنوان با لیزر از بین نبرید. همچنین برای افراد زیر این روش دارای ضررهای جبران ناپذیری خواهد بود:

زنان باردار، کسانی که دارای شغلی هستند که دائماً در معرض آفتاب هستند، کسانی که پوست ناحیه ای که می خواهند لیزر انجام دهند دچار زخم و عفونت شده است و همچنین بیماران عصبی که به دستکاری جای لیزر می پردازند.

آیا لیزر موهای زائد با درد همراه است؟ 

البته این روش دردناک نیست اما گاهی اوقات ممکن است که فرد درد کمی را تجربه کند. سطح درد و ناراحتی به ناحیه تحت درمان، بافت مو و پوست بستگی دارد. افراد دارای پوست تیره حساسیت بیشتری دارند به این دلیل که نه تنها در مو بلکه در پوستشان هم رنگدانه های بیشتری دارند. بیماران با موی تیره و زبر درد و ناراحتی بیشتری را تجربه میکنند. پس از هر درمان، مو روشن تر و نازکتر میشود و درد از بین میرود، در نتیجه استفاده از لیزر راحتتر میشود. لازم به یادآوری است که اکثر لیزرها به دستگاه خنک کننده مجهز هستند که به کاهش ناراحتی کمک کرده و لایه بالایی پوست را از گرما محافظت میکنند. علاوه بر این، ممکن است یک بی حسی موضعی برای بی حس کردن منطقه مورد استفاده قرار بگیرد.

انواع لیزر موهای زائد 

لیزرها انواع مختلفی دارند که بر اساس تشخیص پزشک متخصص از آنها استفاده می شود. بسته به رنگ مو , نوع پوست , ضخامت مو و ناحیه درمان لیزر موهای زائد برای زمانبندی جلسات لیزر مو یکی از دستگاه های زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

برای انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد باید به دو نکته توجه داشت:

دوتا از شناخته شده ترین تکنولوژی های دستگاه لیزر موهای زائد : الکساندرایت و دایود و نوع کمتر شناخته شده 3- N دی یاگ است. نوع برند دستگاه لیزر موهای زائد با تکنولوژی الکساندرایت می تواند کندلا و سایناشور که قوی ترین نوع الکساندرایت محصول کشور آمریکا می باشد. برند های دیگر آلما، دکا،کوتراو و نوبلکس می باشد که می تواند برای چین، کره یا اروپا باشد.پس مهمترين نكته اين است كه در مورد نوع و كيفيت دستگاه ليزر جايى كه قرار است براى رفع موهاى زائد خود به آن مراجعه كنيد، مطمئن شويد، در حال حاضر يكى از بهترين دستگاه های لیزر موهای زائد، لیزر الکساندرایت است كه با كمترين تعداد جلسات درمانى (بطور ميانگين ۵-۳ جلسه) و اثربخشى بهتر و درد کمتر، نسبت به ليزرهاى دیگر؛ توانایی از بین بردن انواع موهاى زائد و حتى موهای زیر پوستی را دارد.
اگر كسب اطلاعات لازم در مورد نوع و مدل و كمپانى سازنده دستگاه ليزر، برايتان مقدور نبود، ساده ترين و مطمئن ترين راه، تست ليزر روى قسمتى از پوستتان است، به همين منظور، در بسیاری از کلینیک های زیبایی و لیزر، امكان تست رايگان درنظر گرفته شده تا با اطمينان، بتوانيد جلسات درمانى را شروع كنيد و مطمئن شويد كه پولتان را هدر نمى‌دهيد.

هزینه لیزر موهای زائد

هزینه لیزر موهای زائد بسته به کلینیکی که مراجعه می کنید و دستگاهی که در آن استفاده می شود، است. البته همواره گفته شده که هیچ ارزانی ای بی علت وهیچ گرانی ای بی حکمت نیست! بنابراین در انتخاب کلینیکی که مراجعه می کنید، باید بسیار دقیق و ریزبین باشید. همچنین قیمت نقاط مختلف بدن برای آقایان و خانم ها متفاوت می باشد. در این جا قیمت میانگین نقاط مختلف بدن برای خانم ها و آقایان اشاره می کنیم و امیدواریم که توانسته باشیم در رابطه با لیزر موهای زائد، موارد مفیدی را به عرضتان رسانده باشیم. 

ویژه بانوانقیمت تقریبیویژه آقایانقیمت تقریبی
کل صورت35000خط ریش45000
چانه15000گونه30000
پشت لب15000جلوی گردن60000
گردن20000پشت گردن50000
پیشانی10000خط ریش50000
گونه10000زیر بغل80000
خط ریش10000کل پشت200000
کل دست100000سرشانه90000
ساعد دست60000کل سینه و شکم300000
بازو60000دست250000
زیر بغل40000پا400000
کل پا240000
ساق پا120000
ران پا120000
بیکینی70000
گودی کمر70000
کل شکم از زیر ناف20000
دور سینه25000
کل بدن سایر450000
کل بدن کاربردی290000
روی باسن90000